Zastosowanie soli.

12 zastosowań soli, które Cię zaskoczą.

Sól znana jest nam przede wszystkim jako przyprawa. Ma jednak też inne zastosowania, wydaje się czasem, że nietypowe? Sól można wykorzystać jako środek przy sprzątaniu zamiast mleczka czy do wywabiania plam. Można też odświeżyć skórę stóp w kąpieli solnej. Korzystając z naturalnych środków często trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość Na pożądany efekt trzeba zazwyczaj dłużej czeczkać niż po użyciu środka chemicznego. Jeżeli jednak dbamy o środowisko i szukamy oszczędności, warto wypróbować domowe i tanie sposoby.

Nietypowe zastosowanie soli kuchennej

Sól usuwa osad z herbaty i z kawy

Niektóre osady powstałe po kawie i herbacie trudno jest usunąć myjąc naczynia zwykłym sposobem. Wystarczy z soli i wody zrobić gęstą papkę i za pomocą gąbki usunąć osad. W tej sposób usuniemy osad nie tylko z kubków, ale też z łyżeczek czy dzbanków do herbaty. 

Sól na wywabianie plam

Najlepiej gdy plama jest świeża. Wcieramy sól w plamę (sól wchłania płyny), wymieniamy sól na czystą do czasu, aż wchłonie cały płyn. Następnie pierzemy w zimnej wodzie. W ten sposób usuwamy plamy z krwi, wina, soku, buraczków. Jeśli plama jest stara, można spróbować moczyć tkaninę z plamą w zimnej wodzie z dodatkiem soli przez kilka godzin. Kilka minut przed namoczeniem można też w plamę wetrzeć papkę z wody i soli. 

Sól wchłonie wilgoć i nieświeży zapach

Sól wsypana na kilka godzin do butów wchłonie pot i usunie przykry jego zapach. Sól wsypana do pojemniczka z herbatnikami, wchłonie wilgoć dzięki czemu nie będą one nieprzyjemnie miękkie.

Sól do prania

Sól dodana do prania (dodać przed ostatnim płukaniem) w kolorowych rzeczach ochroni kolory, a przy białych zachowa biel.

Jeśli dodamy sól do płukania firan będą się lepiej układać i będą bielsze.

Sól pomocnikiem w sprzątaniu

Sól w połączeniu z wodą nadaje się do uniwersalnego sprzątania. Można używać taki roztwór zamiast mleczka. Można dodać sok z cytryny, wtedy czyszczona rzecz zachowa blask.

Sól usunie kamień i osad z kranu. Wystarczy przetrzeć miejsce papką z soli i wody, a miejsca z których nie chce zejść, owinąć ściereczką z papką i pozostawić na kilka godzin.

Jeśli przypali nam się garnek pozostawmy na kilka godzin garnek z wodą i wsypaną do niej solą, po tym czasie zagotujmy ten “wywar” a następnie umyjmy garnek.

Sól zamiast kreta

Oczywiście nie zdziała cudów, więc jeśli pojawia się większy problem i odpływ się zatka, sól może być za słaba. Jednak jako środek profilaktyczny się sprawdzi. Sól należy zmieszać z sodą i octem lub sokiem z cytryny w proporcjach 1:1, wlać do odpływu, odczekać przynajmniej godzinkę i spłukać gorącą wodą.

Sól na usuwanie chwastów

Choć to dobry i sprawdzony sposób na usunięcie chwastów, radziłabym uważać gdzie te chwasty chcemy usunąć. Sól zadziała nie tylko na chwasty, ale i na rośliny wokół rosnące i sprawi, że w tym miejscu przez długi czas może nic nie urosnąć. Na pewno dobrym miejscem na posypanie solą będą miejsca pomiędzy kostką brukową.
Sól ratunkiem dla deski do krojenia

Jeśli używasz drewnianej deski do krojenia to Wiesz, że trzeba o nią szczególnie dbać. Nową, zanim zaczniemy użytkować trzeba koniecznie natrzeć olejem. Przy późniejszym użytkowaniu po każdorazowym użyciu należy ją wycierać do sucha. Po krojeniu mięsa na desce dobrze jest przetrzeć powierzchnię deski solą z sokiem z cytryny . Można zrobić papkę z soli i soku z cytryny i nią wyczyścić deskę, a można też sól nasypać na powierzchnię deski i kawałkiem cytryny rozcierać sól na desce jednocześnie lekko wyciskając sok z cytryny (ja stosuję drugi sposób). Po wyczyszczeniu deskę wycieramy nawilżoną ściereczką lub gąbką do sucha i nacieramy deskę delikatnie olejem.

Sól pomoże pozbyć się mrówek

Jeśli Masz ten problem, rozsyp sól przy wszystkich otworach, przez które mrówki mogą się dostać do domu (pionowe powierzchnie spryskaj roztworem wody z solą).

Sól „na zdrowie”

… i nie chodzi bynajmniej o jedzenie soli ;). Kąpiel solna podziała na stopy kojąco i odświeżająco a płukanka z soli (łyżka soli na szklankę wody) pomoże na ból gardła.

Sól do piany z białek

Zapewne nieraz spotkałaś się w przepisach kuchennych, by do ubijanej piany z białek dodać szczyptę soli. To po to, by szybciej się ubiła.

Sól do zabawy

Masa solna, mówi Ci to coś? Myślę, że tak. Do jej przygotowania potrzebujesz: po 1 szklance soli i mąki i ½ szklanki wody albo ich wielokrotności. Idealny sposób na zabawę z dziećmi 🙂

zdjęcie tytułowe Mister GC z freedigitalphotos.net

 

A Ty jakie Masz sposoby na wykorzystanie soli poza dodawaniem jej do potraw?