pojemniki przyprawy druganoga.pl

Pojemniki na przyprawy samodzielnie wykonane.

Dziś temat po trosze związany z życiem codziennym i oszczędzaniem.

Pojemniki hand made na przyprawy

wykonane ze słoiczków po koncentracie pomidorowym.

 

Od kiedy tylko koncentrat się pojawił w takim opakowaniu,  kupowałam w malutkich słoiczkach. Kupowałam, zbierałam i wykorzystywałam do różnych rzeczy, np używałam ich w okresie robienia przetworów. Uwielbiam robić i jeszcze bardziej jeść dżemy z truskawek, wiśni (mój ulubiony), agrestu, powidła ze śliwek. Najczęściej rozdawałam moje słoiczki z dżemem, opisane oczywiście znajomym i gościom.

 

 

Słoczki przed malowaniem www.druganoga.pl
Słoiczki przed malowaniem www.druganoga.pl

Wsypywałam też do nich przyprawy kupowane w torebkach. Niezbyt ładnie one wyglądały z czerwoną lub czarną pokrywką, więc oto co zrobiłam:

pojemniki przyprawy druganoga.pl
Słoiczki gotowe do postawienia na półce www.druganoga.pl

1. Odkleiłam etykietę ze słoiczków (właściwie tę czynność wykonuję zawsze przy pierwszym myciu słoiczka). 2. Pomalowałam przykrywki na kolor biały dwukrotnie, nie chciałam, by przebijał kolor czerwony i napisy. Farba musi dobrze wyschnąć. 3. Zaprojektowałam nadruk (do darmowego pobrania i wydrukowania na dole już w odbiciu lustrzanym) i wydrukowałam w odbiciu lustrzanym (najważniejsza czynność). Wydruk musi być wykonany na drukarce laserowej. 4. Wycięłam szablony osobno na każdą pokrywkę. Pokrywkę posmarowałam dość solidnie klejem do transferu (ja używam ArtMedium firmy Schjerning) i przykleiłam wydrukowane szablony nadrukiem do dołu. Bardzo ważne jest, by kartka dobrze przywierała do powierzchni przykrywki, by nie było pęcherzyków powietrza, bo tylko wtedy nadruk się dobrze przeniesie. Baner 5. Po wyschnięciu (najlepiej odłożyć na kilka godzin do wyschnięcia) namoczyłam kartkę wodą i zdzierałam/rolowałam papier aż do ukazania się nadruku. Trzeba to robić na tyle ostrożnie, by nie zedrzeć nadruku, ale spokojnie, wystarczy nie naciskać zbyt intensywnie na zdzieraną powierzchnię i robić to w miarę delikatnie, a wszystko się uda :-). Ja do zdzierania swoich dzieł, a robię je na różnych powierzchniach (kamień, materiał, drewno, metal) używam swoich palców i zdzieranie dzielę na etapy. Najpierw pozbywam się wierzchniej warstwy papieru, pozostawiam do wyschnięcia i robię tak do skutku, aż efekt będzie mnie zadowalał.

pojemniki przyprawy druganoga.pl
Pojemniki przyprawy www.druganoga.pl

6. Na końcu powierzchnię polakierowałam. Używam lakierów matowych.   A dlaczego we wstępie napisałam, że jest związany również z oszczędzaniem? Dlatego, że takie pojemniczki nic mnie nie kosztują – słoiczki zostają mi po zużytym produkcie, farba i klej są u mnie zawsze 🙂 Gdybyś Droga czytelniczko, miała pytania dotyczące tej metody zapraszam do komentowania 🙂 A może Masz inne sposoby na przechowywanie przypraw, oczywiście zrobionych własnoręcznie hand made?  

 

Do samodzielnego wydrukowania:

Wydruk 1. Transfer na pokrywki od pojemników na przyprawy.

Wydryk 2. Transfer na pokrywki od pojemników na przyprawy.