wartość netto dodatnia

Naprawa finansów osobistych. Wartość netto.

odcinek 1 z cyklu Naprawa finansów osobistych

Masz problem ze swoimi finansami. Nie potrafisz nad nimi zapanować i z niecierpliwością czekasz na kolejną wypłatę. Wiem to, bo inaczej by Cię tu nie było.

Nie wiem jaka jest przyczyna Twoich problemów. Być może nie radzisz sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów i pożyczek, być może co weekend wynosisz z centrum handlowego torby pełne zakupów za które płacisz kartą kredytową a być może tak po prostu nie Wiesz gdzie na co wydajesz swoje pieniądze.

Jednak żeby w ogóle przejść do problemu wydawania pieniędzy dobrze jest poznać wartość swojego bogactwa. To się ładnie nazywa wartością netto i jest na to prosty wzór matematyczny:

wartość netto

inaczej rzecz ujmując

wartość netto

Wartość netto zadziała na Twoją wyobraźnię, pokaże Ci czy podążasz w dobrą stronę (czytaj: czy zwiększasz swój majątek) czy też wydaje Ci się, że podążasz w dobrą stronę a tak naprawdę przez Twoje decyzje mniej lub bardziej przemyślane majątek Twój topnieje.

Jeśli dziś zgodnie z prawdą (nie oszukuj samego siebie i wpisuj realne wartości aktywów i prawdziwe wartości długów czyli pasywów) wypełnisz formularze i zrobisz to ponownie za kilka miesięcy (proponuję na początek co 3 lub 6 m-cy) zobaczysz czy przez ten czas podejmowałaś dobre decyzje finansowe.

Dla ułatwienia załączam Ci do pobrania dwa pliki Excel: jeden z wykresem, który posłuży Ci do sprawdzenia 10 razy wartości Twojego majątku (wartości netto): Excel 97-2003 lub Excel 2010 i drugi zawierający pojedyncze formularze do wypełnienia do wyboru z podziałem na kategorie i bez podziału: Excel 97-2003 lub Excel 2010 oraz do wydruku plik .pdf

Poniżej znajdziesz wskazówki jak wypełniać formularze.

Na początek jednak mała uwaga …

Pamiętaj! Bądź ze sobą szczera. To, jakie dane wpiszesz zależy wyłącznie od Ciebie ale tylko wpisując prawdziwe dane przekonasz się czy jest aż tak źle czy może zmierzasz w dobrym kierunku.

Wpisuj więc prawdę i tylko prawdę.

AKTYWA

Po stronie aktywów wpisujemy kwoty, za które bylibyśmy w stanie sprzedać w danym momencie wyceniane przez nas rzeczy. Zapewne część z posiadanego przez Ciebie majątku stanowią rzeczy lub przedmioty, które mają dla Ciebie wartość bardziej sentymentalną jednak w tym przypadku nie ma zmiłuj – wpisujesz kwotę, za którą jesteś w stanie sprzedać daną rzecz a nie kwotę, którą chciałabyś uzyskać. Bądź realistką. O tym decyduje rynek.

aktywa nieruchomości grunty i ruchome

Nieruchomości i grunty oraz Ruchomości – w tych rubrykach zapewne wpiszesz największe kwoty po stronie aktywów. Ponieważ trudno Ci będzie oszacować ich wartości skorzystaj z portali ogłoszeniowych, np. tego, tego lub tego lub zwyczajnie z allegro. Oznacz najbardziej zbliżone do Twojej sytuacji kryteria, w przypadku nieruchomości i gruntów koniecznie oznacz rejon, którym mieszkasz lub posiadasz nieruchomość na sprzedaż. Wpisując do tabeli wartość trochę ją zaniż.

aktywa inwestycje

Inwestycje – wartość monet kolekcjonerskich też można sprawdzić w Internecie, w przypadku posiadania Akcji wpisujemy ich wartość z danego dnia (nie za tyle, za ile kupiliśmy ale za ile dziś możemy je spieniężyć). Jeśli zaś chodzi produkty inwestycyjne, np. ubezpieczenie na życie z funduszem, wpisujemy wartość wykupu czyli kwotę, którą ubezpieczyciel wypłaci nam w danym momencie, nie zaś kwotę na jaką jesteśmy ubezpieczeni (to dwie zupełnie inne kwoty).

aktywa bank i gotówka

Bank i gotówka – najprostsza kategoria do wypełnienia. Wpisz to, ile Masz na ROR (oczywiście na plusie ;)), na koncie oszczędnościowym czy walutowym, na lokacie w danym dniu. Podlicz gotówkę, którą posiadacz w domu, jeśli w sejfie trzymasz też inną walutę w gotówce, sprawdź w najbliższym kantorze a najlepiej w kantorze internetowym cenę sprzedaży danej waluty w danym dniu.

aktywa pozostałe

Pozostałe aktywa – jeśli nie chcesz się rozdrabniać podlicz wszystko i wpisz pod jedną pozycją szacunkową ich wartość. Meble – proponuję być nie liczyła mebli pod zabudowę, te sprzedać możesz raczej tylko z mieszkaniem. Sprzęt elektroniczny i AGD – rozumiem, że być może Masz mikser od nastu lat i świetnie Ci służy, jednak przed wliczeniem go do Twoich aktywów zastanów się czy znalazłabyś na niego kupca. Jeśli nie, nie licz go. Podobnie rzecz ma się z biżuterią – czy wyobrażasz sobie sprzedaż obrączki? Ja nie.

W pozycji inne możesz wpisać wartość pozostałych aktywów, np. książki, ubrania, itp. weź pod uwagę tylko te, które będziesz w stanie sprzedać i które chcesz sprzedać.

Są dwie szkoły liczenia aktywów:

Pierwsza …

Liczymy wszystko co posiadamy. nie tylko to, co da się sprzedać ale też to czego sprzedać się nie da ale to fizycznie posiadamy. Przykładem mogą być: biżuteria osobista, np. obrączki ale też całe drobne wyposażenie domu, wszystkie książki czy ubrania które posiadamy.

Druga …

Pod uwagę bierzemy tylko to, co da się sprzedać. Ja wybrałam tę opcję. Nie biorę pod uwagę nigdy obrączek, ulubionych książek które chcę mieć na półce, ubrań, które nawet jeśli założyłam tylko raz ale mają dla mnie wartość sentymentalną ani też pomniejszego wyposażenia. Jestem realistką i dla mnie moja wartość netto oznacza czy i ile by mi pozostało po sprzedaży wszystkiego co możliwe i spłaceniu wszystkich długów.

PASYWA

To bardziej bolesna część formularza ale pokazuje ona wartości nad którymi najbardziej trzeba się pochylić. Cóż z tego jeśli Twoje aktywa wyglądają rewelacyjnie. Twoja nieruchomość jest dużo więcej warta niż sąsiadki skromny dom, za wartość Twojego jednego samochodu sąsiadka kupiłaby trzy tańsze. Co z tego, że Masz działkę z domkiem blisko morza a Twoja sąsiadka latem po pracy jeździ nad jezioro.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale sąsiadka może być bogatsza od Ciebie. Spytasz dlaczego? Powie nam o tym strona pasywna czyli Twoje długi. U niej zapewne będą same zera albo niewielkie zadłużenie a Ty musisz wpisać i kredyt hipoteczny, którym sfinansowałaś swą piękną nieruchomość, i kredyt samochodowy, który zaciągnęłaś w salonie by wyjechać z niego nowiutkim autem (sąsiadka kupiła używane).

wartość netto

Kredyty – wpisuj sam kapitał pozostały do spłaty, bez odsetek. Podobnie jak w przypadku aktywów biorę pod uwagę kwotę, którą w danym momencie bym spłacała. W przypadku kredytów to właśnie kapitał, bowiem nie zapłacę odsetek za okres, który pozostałby mi do spłaty więc ich nie biorą pod uwagę. Podobnie przy limicie kredytowym w ROR, wpiszesz kwotę, którą masz do spłaty a nie kwotę przyznanego Ci kredytu.

wartość netto

Karty kredytowe – podobnie jak w przypadku limitu w koncie osobistym, wpisujesz kwotę do spłaty a nie przyznany Ci limit kredytowy na karcie.

Pozostałe pasywa – tu wpisz to, czego nie mogłaś przypisać w żadnej kategorii. Ja np. wpisuję tu rachunki otrzymane ale jeszcze nie opłacone. Kiedyś był też mandat, dlatego wpisałam go jako przykład.

Praca domowa

Jeśli chcesz zapanować nad swoimi finansami sprawdź najpierw na czym stoisz. Spisz w tym celu swoje aktywa (majątek, rzeczy, przedmioty które posiadasz i które jesteś w stanie sprzedać) oraz pasywa (wszystkie długi, które posiadasz: kredyty, pożyczki z banku, z firm pożyczkowych, od rodziny, zadłużenie na karcie kredytowej, możesz dodać rachunki, których jeszcze nie opłaciłaś).

Zastosuje wzór aktywa – pasywa a sprawdzisz ile jest wart Twój majątek.

Do tego celu Możesz wykorzystać załączone przeze mnie pliki (znajdziesz je w tekście) albo zwykłą kartkę papieru. Jeśli Jesteś odważna i nie Masz przed tym oporów wywieś tę kartkę gdzieś w widocznym miejscu. Zadziała motywująco. UWIERZ 🙂

A tymczasem Do następnego razu za kilka dni …