lista zakupów do wydruku

Lista zakupów inaczej

Dziś czwartek. U mnie to dzień zakupów. Robię je raz w tygodniu. Nie od razu tak było. Doszłam do tego metodą prób i błędów. Po drodze były zakupy codzienne, zakupy w miarę potrzeby (coś się kończyło, więc szłam do sklepu). Listy zakupów też się zmieniały. Najpierw były spisem rzeczy (coś się przypomniało, więc dopisywałam) i przed zakupami przepisywałam na czysto dzieląc produkty według kategorii. Ostatnio ułatwiłam sobie zadanie i stworzyłam listę zakupów od razu z podziałem na kategorie. Dzięki temu nie muszę już przepisywać “na czysto”, bo lista ta służy mi jako brudnopis i jako lista zakupów.

Lista zakupów to krótsze wizyty w sklepie

Dobrze przygotowana lista usprawnia cały proces zakupowy. Dla mnie to bardzo istotne. Nie lubię robić zakupów, więc staram się cały czas ten proces usprawniać. Ostatnim usprawnieniem jest lista zakupów przygotowana tak, że wpisuję do niej produkty od razu przypisując je do poszczególnych kategorii. Taką listę mam wywieszoną na lodówce i jeśli coś mi się przypomni, albo jakiś produkt się skończy, dopisuję na listę. Lista zakupów jest tak skonstruowana, że na zakupy składam ją wzdłuż na 3 paski. W załączniku można pobrać sobie czystą listę zakupów i wpisać kategorie według własnych potrzeb. Moje kategorie, to …

 

lista zakupów

Dzień przed zakupami zerkam jeszcze na listę dań, wybieram 7 dań*, tyle ile jest dni tygodnia. Do listy zakupów dopisuję produkty których nie mam w domu, a które będą mi potrzebne do przygotowania potraw. Zerkam jeszcze do szafek kuchennych, lodówki i do łazienki. Sprawdzam czy czegoś mi nie brakuje. Zawsze mam też w zapasie produkty sypie, typu: makarony, mąkę, cukier, kasze. 

*Moja lista dań zawiera tylko propozycje obiadowe, nasze śniadania i kolacje są standardowe więc nie widzę potrzeby ich wpisywania na listę dań.

Z tak przygotowaną listą gwarantuję, że niczego nie zapomnisz kupić.

 

Lista dań też oszczędza czas

Był czas, gdy co tydzień wymyślałam, co by tu ugotować w nadchodzącym tygodniu. A że nie chciało mi się wymyślać, kończyło się na tym, że co tydzień dania praktycznie się powtarzały. Czasem zrobiłam coś nowego albo któreś z domowników podrzuciło pomysł na inne danie. Podpatrzyłam gdzieś listę ze spisem dań i sama też taką zrobiłam. Spisałam wszystkie dania, które są akceptowane przez moją rodzinę. Raz w tygodniu z listy wybieram dania na 7 dni, według nich dopisuję do listy zakupów brakujące produkty. Dla ułatwienia przy każdej pozycji zapisuję ołówkiem datę, kiedy konkretne danie jedliśmy. Ołówkiem, bo jest to lista wielorazowego użytku i gdy kolejny raz robię to samo danie ścieram starą datę i wpisuję nową.

lista dań

 

 

 

Jeżeli Masz ochotę przygotowałam te listy do wydruku a jeżeli uważasz, że mogą się one komuś przydać podeślij mu proszę link do wpisu, a jeśli zostawisz komentarz będę Ci niezmiernie wdzięczna :), być może Masz lepsze rady.

Do pobrania i wydruku

Lista dań do wydruku >>>

Lista dań do wydruku >>>

Lista zakupów niebieska >>>

Lista zakupów czarno-biała >>>

Lista zakupów czysta >>>