Jak sprzedawać na Allegro?

Jak sprzedawać na Allegro – 15 porad.

Jeżeli szukasz dodatkowego zarobku, to prędzej czy później trafisz na propozycję sprzedaży używanych rzeczy na allegro.

Na aukcjach sprzedaję i kupuję od wielu lat, dokładnie od ponad 11. Przez 4 lata również prowadząc działalność gospodarczą. Na podstawie własnych doświadczeń przygotowałam mini poradniki dla kupujących i dla sprzedających na Allegro.

Ze względu na fakt iż sprzedawca i kupujący mają przeciwstawne cele przy każdej transakcji (sprzedawca chce szybko i dużo zarobić a kupujący jak najmniej wydać na dobry towar) część porad będzie się wzajemnie wykluczać, bo na co namawiam sprzedawcę, na to samo uczulam kupującego.

Jak sprzedawać na Allegro?

1. W miarę możliwości zdjęcia rób sama

Im lepszej jakości zdjęcia, tym większa szansa na sprzedaż. Bardzo ważna jest nie tylko jakość zdjęcia ale też jego estetyka. Zerknij na poradnik jak zrobić zdjęcie na potrzeby aukcji. Jak widać, do zrobienia dobrego zdjęcia wystarczy kilka prostych tricków i użycie przedmiotów, które każdy znajdzie u siebie w domu. Jeżeli potrzebujesz poprawić zdjęcie, w Internecie znajdziesz darmowe programy do obróbki grafiki, np. Pixlr Edition (czasem z niego korzystam) czy GIMP.

Na zdjęciu powinien być widoczny nie tylko cały sprzedawany przedmiot, ale też dobrze by były zbliżenia poszczególnych elementów, a jeśli rzecz ma wadę, koniecznie zdjęcie tej wady. Staraj się by zdjęć było kilka. W punkcie 7 podpowiadam jak dołączać zdjęcia za darmo.

Pamiętaj, że zdjęcia powinny być Twojego autorstwa. To uwiarygadnia Ciebie jako osobę sprzedającą. Nie wstawiaj zdjęć znalezionych w Internecie bowiem istnieje coś, co zwie się prawem autorskim. Jeżeli planujesz wykorzystać czyjeś zdjęcie zapytaj o zgodę. Mi kilkukrotnie zdarzyło się udzielić zgody osobom, które chciały odsprzedać rzecz kupioną u mnie. Sama też za zgodą innych sprzedawców korzystałam z ich zdjęć.

2. Rób rzetelne i wyczerpujące opisy

Postaraj się jak najdokładniej opisać to, co sprzedajesz. Podaj parametry wystawianego przedmiotu. Jeżeli wystawiasz sprzęt podaj jego specyfikację, jeśli odzież dokładne wymiary sprzedawanej odzieży. Z własnego doświadczenia podpowiem, że odzież najlepiej mierzyć na płasko. Dobrze jest też podać jak najwięcej wymiarów, by osoba zainteresowana mogła jak najlepiej sobie daną rzecz dopasować.

Zamiast ręcznego opisu można wstawić zdjęcia, np. tabliczki znamionowej (gdy wystawiam sprzęt zawsze wrzucam zdjęcie żeby nie pogubić się w cyferkach 😉 ), opisów z instrukcji lub gwarancji, okładek książek (to oszczędność czasu – zazwyczaj na tylnej okładce znajduje się opis fabuły – i jednocześnie pokazanie stanu książki), wszywek od ubrań z rozmiarem i składem materiału, itp.

Pełne opisy ograniczają ilość zapytań na maila. Jeśli ktoś zada Ci pytanie o rzecz, której nie napisałaś to uzupełnij uzupełnić o tę rzecz opis.

3. Nie ukrywaj wad

Nie bój się wystawiać rzeczy z wadą, pamiętaj jednak by o niej wspomnieć w opisie. Jeśli jest to możliwe zrób zdjęcie ale … nie rób zdjęcia wady w pełnym zbliżeniu (wygląda wtedy nieproporcjonalnie do rzeczywistości). Raczej z pewnej odległości, by można było ocenić czy defekt mocno rzuca się w oczy.
4. Podglądaj dobrych sprzedawców

Nie kopiuj opisów, nie wklejaj zdjęć innych sprzedawców bez ich wcześniejszej zgody, ale podglądaj jak inni opisują podobną rzecz. W jakiej kategorii ją wystawiają i w jakiej cenie (o cenach u innych sprzedawców wspominam też w punkcie 5 i 6). Jak wyglądają ich zdjęcia.

5. Cena niższa czy wyższa od innych?

Nie Wiesz za ile wystawić? Wpisz w wyszukiwarkę Allegro nazwę przedmiotu, który chcesz wystawić i sprawdź po ile inni sprzedają. Jeżeli nie ma takiego samego przedmiotu sprawdź cenę podobnego, a jeśli i takiego nie znajdziesz zaproponuj cenę, z której byłabyś zadowolona. Jeśli nie będzie zainteresowania aukcją przy następnym wystawieniu zmniejsz cenę.

Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży zaproponuj niższą cenę, ale bez przesady. Zbyt niska cena może sugerować, że coś jest nie tak, 5-10% mniej od innych moim zdaniem wystarczy. Ewentualnie w opisie można delikatnie zasugerować, że zależy Ci na szybkiej sprzedaży. Gdy otrzymasz propozycję niższej ceny i na nią się zgodzisz, zmniejsz cenę na aukcji, by kupujący mógł zalicytować lub kupić w opcji kup teraz. Zdarza się, że zainteresowany zakupem proponuje dogadanie się poza allegro choć regulamin tego zabrania. Taką decyzję pozostawiam do samodzielnego rozważenia.

Jeśli ze sprzedażą Ci się nie spieszy, wystaw z ceną wyższą niż inni lub zaproponuj jakiś gratis. Jeśli nie sprzedasz możesz wystawić kolejny raz, i kolejny, i kolejny … Weź tylko pod uwagę, że za każde wystawienie zapłacisz prowizję.

Przy określaniu ceny uwzględnij prowizję dla Allegro za wystawienie przedmiotu i za jego sprzedaż. Wiele osób o tym zapomina. Allegro pobiera prowizję za każde wystawienie (jeśli nie sprzedasz, prowizja przepada) i raz po sprzedaży przedmiotu.

6. Nie wystawiaj od 1 zł bez ceny minimalnej

Na początku swojej działalności popełniłam ten błąd i zachęcona widokami cen sprzedaży u innych sprzedawców powystawiałam mnóstwo rzeczy na licytacjach z ceną od 1 zł. Finansowo odczułam to boleśnie. Zbyt późno zrozumiałam, że Ci inni sprzedawcy mieli już swoją renomę, a ja byłam raczkująca w tym biznesie.

Jeśli już zdecydujesz się na cenę od 1 zł, określ cenę minimalną, czyli najniższą, która będzie Cię satysfakcjonowała. Jeśli aukcja zakończy się poniżej ceny minimalnej, nie sprzedasz, ale też nie stracisz. Musisz jednak wiedzieć, że za określenie minimalnej ceny zapłacisz dodatkową prowizję – 1,5% ceny minimalnej, min. 5,00 zł max 50,00 zł (stan na 14.01.2016r.). Jeśli uda Ci się sprzedać wystawiony przedmiot, prowizja zostanie Ci zwrócona.

7. Nie płać za zdjęcia

W podstawowej cenie wystawienia* można dodać 1 zdjęcie w opisie aukcji i jedną miniaturkę. Za każde następne dołączone zdjęcie zostanie pobrane 10 groszy. Niby niewiele, ale jeśli wystawiasz kilka przedmiotów to jak to mówi przysłowie – grosz od grosza …

Jest jednak rozwiązanie by nie płacić za dodatkowe zdjęcia i jest ono jak najbardziej legalne. Zdjęcia można wgrać z zewnętrznego bezpłatnego serwera, ja od wielu lat korzystam z fotosika i nie mam do niego zastrzeżeń. Na jednym koncie można mieć do 150 zdjęć. Można też dodatkowo wykupić abonament by znieść limit przechowywanych zdjęć i korzystać z dodatkowych opcji. Przy niewielkiej ilości aukcji według mnie zupełnie zbędne jest generowanie dodatkowych kosztów.

*Wystawiając aukcję zawsze płaci się podstawową cenę. Można też skorzystać z dodatkowo płatnych opcji: za planowane wystawienie (ustalasz, kiedy chcesz by aukcja się rozpoczęła), za czas trwania aukcji przez 14 dni (krótsze aukcje nie są dodatkowo płatne), za wyróżnienie aukcji oraz dodanie większej ilości zdjęć (na serwer Allegro maksymalnie można wstawić 8 zdjęć).

8. Nie zarabiaj na kosztach przesyłki

To ma krótkie nogi. Takie zachowanie prędzej czy później odbije Ci się w komentarzach. Z drugiej jednak strony pamiętaj, że koszt przesyłki, to nie tylko opłata pocztowa. U mnie koszt przesyłki zawsze składa się z dwóch pozycji: opłaty pocztowej i kosztu opakowania, (najczęściej są to koperty bąbelkowe).

9. Bądź w kontakcie z potencjalnym klientem

Odpowiadaj na e-maile najszybciej jak możesz.  Pytający może być Twoim przyszłym klientem. 

10. Przestrzegaj regulaminu

Wystawiając na Allegro musisz przestrzegać regulaminu. Zabrania Ci on m.in. wystawiania pewnych towarów.

Pamiętaj, że inni użytkownicy Allegro czuwają i jeśli zauważą, że łamiesz w jakiś sposób regulamin,„doniosą” na Ciebie. Allegro usunie Twoją aukcję często nie zawsze sprawdzając nawet jaka jest prawda. Przydarzyła mi się kiedyś śmieszna sytuacja – jeden z użytkowników serwisu życzliwie doniósł, że wykorzystuję zdjęcie innego sprzedawcy, a okazało się, że to ten sprzedawca wykorzystywał moje zdjęcie 🙂

11. Zaproponuj opust lub gratis

Powiedzmy, że wystawiasz kilka sztuk swojej odzieży. Zaproponuj, że w przypadku zakupu na Twoich aukcjach za określoną kwotę, np.200 zł wyślesz za darmo. Nie bądź jednak nieostrożna i zaznacz, że wysyłka gratisowa, to przesyłka najtańsza. Inna opcja wysyłki możliwa za dopłatą. Zamiast darmowej wysyłki możesz dorzucić jakiś gratis. Jeżeli zaproponujesz jakikolwiek gratis, nawet pod pewnymi warunkami nie zapomnij w tytule aukcji wpisać słowo „gratis”, na takie aukcje klienci częściej zaglądają 😉

12. Nie zapomnij o wystawieniu komentarza

Namawiam do wystawiania komentarzy. Najlepiej samych pozytywnych. A tak na marginesie – kto według Was powinien wystawić komentarz jako pierwszy? 

13. Jesteś nowa na allegro?

Przyznaję bez bicia, nie kupuję u osób, które mają mniej niż 10 komentarzy. Takiej się trzymam zasady. Ale ja też kiedyś byłam nowa i to dwukrotnie: najpierw jako osoba prywatna i drugi raz, gdy rozpoczynałam sprzedaż na firmę. Zanim sprzedałam pierwszą rzecz prywatnie, najpierw na kilku aukcjach kupiłam. Dzięki temu zyskałam kilka pozytywnych komentarzy. Z firmą było podobnie. To, co można było na firmę kupić kupiłam przez Allegro. W opisach wystawianych rzeczy dodatkowo umieszczałam informację, że sprzedawałam już wcześniej jako osoba prywatna i podawałam swój prywatny nick po to, by osoba zainteresowana mogła zobaczyć moje komentarze.

Jeżeli jednak nie Masz potrzeby kupowania, a chcesz coś wystawić, być może znasz kogoś, kto ma już jakąś historię, najlepiej pozytywną 😉 na Allegro i mógłby za Ciebie poręczyć, i kogo nick mogłabyś podać na swojej aukcji.

14. Nie zrażaj się, jeśli od razu nie sprzedasz

Nie sprzedałaś za pierwszym razem? Nie ma tragedii. Zdarzyło mi się nie raz i nie dwa. Zdarzało mi się rezygnować z dalszego wystawiania (policzyłam, że koszty za samo wystawianie mogą być wyższe od zarobku). Dlatego też radzę Ci, byś określiła sama sobie, ile razy maksymalnie przedmiot może być wystawiony i tego się trzymaj.

Zastanów się też, co może być przyczyną braku zainteresowania. Być może za wysoka cena, a być może słabej jakości zdjęcie. Może przyczyna leży po innej stronie, np. próbujesz sprzedać palto w lecie 🙂

15. Nie tylko Allegro

Nie ograniczaj się tylko do aukcji. Wystawiaj też na innych platformach ogłoszeniowych typu OLX.pl (też należy do Allegro), Gratka.pl czy Sprzedajemy.pl. Istnieje większa szansa na sprzedaż. Jeśli wystawiasz w kilku miejscach, po sprzedaży na jednym z portali, nie zapomnij o usunięciu oferty z pozostałych.

Czy dorzucisz coś do tej listy?

źródło skanów allegro.pl
informacje (ceny, zasady sprzedaży aktualne są na dzień wpisu)