Jak kupować na Allegro?

Jak kupować na Allegro – 12 porad.

Dziś druga część porad, tym razem dla osoby kupującej na Allegro. Myślę, że przydadzą się one również przy zakupach w innych miejscach w Internecie. Dla osoby sprzedającej przygotowałam 15 porad.

Jak kupować na Allegro?

1. Czytaj opis aukcji

Śmiem twierdzić, że jest to najważniejsza czynność przy zakupie nie tylko na aukcjach, ale w każdym innym miejscu w Internecie. Z opisu dowiesz się wszystkiego o przedmiocie, który Cię zainteresuje (zakładam, że sprzedawca taki opis zrobi).  Zdjęcie nie powie Ci wszystkiego. Zdjęcie może być podrasowane w programie graficznym. Może być zdjęciem poglądowym, a to oznacza, że na zdjęciu niekoniecznie musi być sprzedawana rzecz, ale rzecz taka sama albo podobna. Sprzedawca czasem przy zdjęciach informuje, czy jest to zdjęcie realne wystawionego przedmiotu czy poglądowe zdjęcie, np. zdjęcie katalogowe.

Podam przykład – na aukcji wystawiona jest używana sukienka, której stan sprzedawca określa na dostateczny. Zdjęcie natomiast wstawia katalogowe znalezione w zakamarkach Internetu informując przy tym, że jest to zdjęcie poglądowe. Jeżeli poświęcisz chwilkę na przeczytanie opisu dowiesz się, że stan sukienki nie zachęca do zakupu (tak na marginesie nie polecam kupowania ubrań, których stan sprzedawca określa na mniej niż dobry). Jeżeli zasugerujesz się zdjęciem, myślę, że nie będziesz zbyt szczęśliwa po otwarciu przesyłki. Nie będziesz mogła nawet zwrócić ani jej zareklamować.

2. Potrzebujesz dodatkowej informacji? Zapytaj sprzedawcę

Brakuje Ci jakiejś informacji w opisie albo chciałabyś zobaczyć przedmiot z innej perspektywy. Być może nie jesteś pewna jakiejś informacji? Zapytaj sprzedawcę, poproś o dodatkowe zdjęcie. Od razu jednak uczciwie uprzedzam – duzi sprzedawcy, którzy są nastawieni bardziej na sprzedaż niż na jakość obsługi klienta (dowiesz się tego z komentarzy) nie będą sobie zaprzątać głowy prośbą o dodatkowe zdjęcie. Taka jest rzeczywistość. Z doświadczenia też wiem, że klienci pytają o rzeczy, o których mogą przeczytać albo na stronie aukcji, albo na stronie “o mnie”. Dlatego zanim zapytasz sprawdź, czy w opisie nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie. Szanuj nie tylko swój czas, ale też czas innych.
3. Upewnij się czy na zdjęciu jest sprzedawana rzecz

Zwróć uwagę czy zdjęcie rzeczywiście przedstawia wystawiany przedmiot (patrz punkt 1). Jeśli okaże się że nie, poproś o zdjęcie wystawionego przedmiotu na e-mail. Jeśli w opisie jest informacja o wadzie przedmiotu, koniecznie poproś o zdjęcie ze zbliżeniem tej wady. Nie kupuj towaru, którego nie widzisz na zdjęciu.

4. Sprawdź koszt przesyłki

Jeżeli u jednego sprzedawcy kupujesz kilka przedmiotów, koniecznie zajrzyj do zakładki Dostawa i płatność. Sprzedawcy bowiem, na szczęście nieliczni, zarabiają na kosztach przesyłki i pobierają dodatkową opłatę za wysyłkę. Przykłady wynalezione na aukcjach:

Sytuacja 1.

Sytuacja 2.

 

Koszty te dotyczą aukcji, na których wystawiane są tanie przedmioty i gabarytowo niewielkie, i na pewno w jednej przesyłce zmieści się więcej niż pokazują powyższe przykłady. A pokazują one:

Sytuacja 1. Za każdą kolejną sztukę trzeba dopłacić 5 zł a w przesyłce może być maksymalnie  5 przedmiotów. Przy zakupie 5 sztuk sam koszt przesyłki wyniesie 30 zł (10 za pierwszą sztukę + 4 kolejne po 5 zł).

Sytuacja 2. Każda rzecz jest pakowana osobno, więc do każdej zakupionej rzeczy trzeba doliczyć osobny koszt przesyłki.

! Koszt przesyłki pokazywany w wyszukiwarce Allegro to zawsze najniższy koszt. Koszt, z którego być może nie będziesz chciała skorzystać albo nie będzie on dla Ciebie dostępny bo np. najniższy koszt to odbiór w paczkomatach Inpost, a tych w Twoim mieście nie ma. Uczulam też – nie wybieraj listu zwykłego*, nie ma wtedy potwierdzenia nadania i w razie zagubienia nie ma możliwości odnalezienia.

*Nie myl listu poleconego od priorytetu. Zapamiętaj – list ekonomiczny i list priorytetowy, to listy bez żadnego potwierdzenia, jeśli się zagubią, marne są szanse na ich odnalezienie. List polecony ekonomiczny i list polecony priorytetowy to listy, do których trzeba wypełnić potwierdzenie nadania (mała karteczka). Są droższe ale jeśli list nie dotrze do adresata jest szansa na jego odnalezienie, a nawet jeśli się nie odnajdzie na odszkodowanie od poczty (skorzystałam z tej opcji trzykrotnie).

5. Sprawdzaj komentarze

Z komentarzy dowiesz się wiele o sprzedawcy. Przede wszystkim czy wystawiane przez niego rzeczy są zgodne z opisem i dołączonymi zdjęciami. U takiego sprzedawcy raczej bym nie kupiła, dokładnie przeanalizowałabym za co są komentarze neutralne i negatywne …

 

Jeżeli będą niskie oceny za koszt wysyłki zerknij koniecznie do zakładki Dostawa i płatność. Być może stosuje trick, o którym wspomniałam w punkcie 4. Jeśli zależy Ci na szybkiej dostawie zastanów się, gdy ma słabą notę za czas realizacji zamówienia.

Moja metoda sprawdzania komentarzy – sprawdzam tylko neutralne i negatywne. Interesuje mnie z jakiego powodu są wystawione i czy ten powód się powtarza. Zawsze sobie wtedy myślę, że kupując u takiego sprzedawcy mogę być w podobnej sytuacji, co osoba wystawiająca nieprzychylny komentarz.

Z drugiej strony jednak weź pod uwagę, że każdy może mieć zły dzień i każdy ma prawo do pomyłek i jeśli nieprzychylne komentarze zdarzają się sporadycznie, nie ma co robić problemu. Może też być tak, że to kupujący nie jest zadowolony z tego co kupił i okazał to w komentarzu.

6. Porównuj ceny u innych sprzedawców

Przed kliknięciem kup teraz zerknij po ile inni sprzedają to, co Ty chcesz kupić. Nie zapomnij o doliczeniu kosztów przesyłki, bo te czasem mogą zaskoczyć (patrz punkt 4)

Jeśli licytujesz, zerknij do punktu 9. Podpowiadam, jak Możesz licytować automatycznie, o każdej porze dnia.

7. Czas realizacji też jest ważny

Na szczęście ma to miejsce bardzo rzadko ale udało mi się znaleźć taką oto perełkę …

 

Jeżeli więc zależy Ci na szybkiej dostawie koniecznie sprawdź, ile możesz czekać na przesyłkę.

8. Gratis czy ściema?

Sprzedawcy w tytule aukcji często umieszczają słowo „gratis”. To nie znaczy, że ten gratis na pewno dostaniesz, albo że ten gratis może mieć dla Ciebie jakąkolwiek wartość. Zajrzyj do opisu. Stamtąd powinnaś się dowiedzieć, na co możesz liczyć – czy Musisz np. wydać 300 zł na zakupy u tego sprzedawcy, żeby mieć wysyłkę gratis, a Ty planujesz wydać tylko za stówkę. A może gratisem jest gumka do włosów, a Ty nosisz krótkie włosy 😉

9. Korzystaj z pomocy

Gdzie się da, kupuj przez licytację. Nie musisz nawet sama tego robić. Jest prosty i skuteczny sposób, by po pierwsze licytować o każdej porze dnia nie będąc fizycznie przy komputerze, a po drugie kupować taniej. To drugie nie zawsze jest możliwe bo zależy od tego ile inni chcą zapłacić za towar ale jak najbardziej możliwe by “samo się” licytowało. Służą do tego odpowiednie narzędzia, ja korzystam z dwóch: Snajpera i Aukcjonera.

Ze Snajpera korzystam od wielu, wielu lat i z czystym sumieniem mogę go polecić. Zaoszczędziłam z nim mnóstwo pieniędzy 🙂 . Aukcjonerem zainteresowałam się niedawno, ale i z nim zdążyłam zaoszczędzi co nieco. Obydwa działają na podobnej zasadzie: wklejam link do aukcji interesującego mnie przedmiotu, ustawiam maksymalną cenę jaką mogę i chcę zapłacić za ten przedmiot i ustawiam na ile sekund przed końcem licytacji snajper lub aukcjoner ma zalicytować. O tym jak to działa, na przykładzie wyjaśnia aukcjoner.

A dlaczego z dwóch? Generalna zasada jest taka, że za strzały trzeba zapłacić (kupuje się pakiety strzałów), ale zarówno snajper jak i aukcjoner oferują darmowe strzały i jeśli licytuję rzadko, wystarcza mi jedno z tych narzędzi. Zdarza się jednak, że w tym samym czasie kupuję na kilku aukcjach i wtedy korzystam z obydwu. Płatne strzały i te oferowane jako darmowe odliczane są z konta tylko wtedy, gdy licytacja jest wygrana.

! Muszę jednak w tym miejscu wspomnieć – kupując od firmy w opcji kup teraz, czyli po ustalonej cenie Masz prawo do zwrotu towaru, kupując na licytacji już nie. Weź to pod uwagę.

10. Płać za kupiony towar

Pamiętaj, że po drugiej stronie jest osoba, która sprzedała to co Ty kupiłaś i oczekuje na wpłatę. Pamiętaj też, że ta osoba w związku z wystawieniem i ze sprzedażą poniosła koszty – za wystawienie i za sprzedaż musi zapłacić prowizję. Jeżeli więc zdarzy Ci się sytuacja, że nie będziesz w stanie zapłacić za zakupiony przedmiot napisz o tym osobie sprzedającej albo poproś ją o przesunięcie terminu zapłaty.

11. Ubezpieczaj wartościowe przedmioty

Kupujesz przedmiot o dużej wartości? Zastanów się czy go nie ubezpieczyć dodatkowo. Sprawdź jednak najpierw u sprzedawcy, być może przesyłka z jego strony będzie ubezpieczona. Jeśli kupujesz od firmy jest na to duża szansa.

12. Nie zapomnij wystawić komentarza

Zanim cokolwiek kupisz zapewne sprawdzasz komentarze sprzedającego na co sama namawiam. Pamiętaj więc, by też wystawić komentarz po zakończonej aukcji. Może zdarzyć Ci się sytuacja, że nie jesteś zadowolona z transakcji. Przed wystawieniem negatywnego komentarza pomyśl czy na pewno jest to z winy sprzedawcy. Jeśli tak, spróbuj najpierw skontaktować się ze sprzedawcą bo być może zaszła pomyłka albo zwykłe niedopatrzenie i można sprawę rozwiązać na Twoją korzyść. Jeśli sprzedawca jednak Cię lekceważy, możesz spróbować jeszcze rozwiązać sprawę poprzez spór na Allegro (najczęściej wtedy sprzedawcy się uginają), a jeśli to nic nie da bez skrupułów wystaw negatywa.

{prowizje aktualne w dniu 14 stycznia 2016}

źródło skanów allegro.pl

wpis zawiera linki afiliacyjne (więcej informacji …)