7 rad na tańsze Święta.

7 rad na tańsze święta.

Święta już prawie na wyciągnięcie ręki. Co roku, chcemy czy nie, dość solidnie obciążają nasz budżet. Co zrobić, by przejść przez święta w spokoju i nie obciążając zbyt mocno naszych kieszeni? Dziś ode mnie 6 porad.

Nie kupuj na ostatnią chwilę

Zakupy robione w ostatnich dniach przed świętami, to główna przyczyna drogich świąt. To dlatego, że decyzje zakupowe, szczególne te prezentowe podejmowane są pod wpływem chwili – bo trzeba szybko, bo niewielki wybór został. Ze spożywczymi zakupami jest tak samo – wpadasz do sklepu, z półek bierzesz to, co zostało i nie zastanawiasz się czy to drogo czy tanio. Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale u mnie ja robię Wigilię dla 9 osób. Pozostałe 2 dni świąt spędzamy u jednych i drugich rodziców. W tym roku będzie wyjątkowo inaczej. Wigilię i pierwszy dzień spędzamy u nas, drugiego dnia u moich rodziców. Zwyczajem więc już za kilka dni (zwykle z początkiem grudnia) obmyślę, co upichcę na pierwszy dzień świąt i przygotuję listę zakupów. Listę produktów wigilijnych mam stałą, więc tylko z niej spiszę, co muszę kupić. Listę zakupów świątecznych zabieram na cotygodniowe zakupy. To, co ma dłuższy termin ważności kupuję dużo wcześniej. Jest nie tylko taniej ale jest dużo większy wybór.

Czy każdemu kupisz prezent?

To pytanie specjalnie zadałam. To nie tak, że ktoś ma zostać bez prezentu. To kwestia zorganizowania i oszczędności. Można poszukać innych rozwiązań. Takich, by obydwie strony były zadowolone – obdarowujący i obdarowany. 

Przede wszystkim Musisz wiedzieć, ile maksymalnie Możesz wydać na prezenty. Nie powinnaś tej kwoty przekroczyć. Ustal później z osobami, z którymi kupujecie sobie prezenty zasady obdarowywania. To brzmieć może dziwnie, ale dzięki temu uniknąć można niezdrowych sytuacji, gdy jedna strona coś kupi, a druga nie albo gdy jedna kupi drobnostkę, a druga rzecz drogą. Można ustalić kwotę na jedną osobę – po równo dla każdego albo jak jest u nas dla dzieci większą. Można też zrobić losowanie – wtedy jedna osoba kupuje jednej osobie. Tak jest u moich znajomych. W losowaniu biorą tylko dorośli (rodzice, ich dzieci dorosłe z małżonkami), a dziecko każde dostaje prezent.

Wykorzystaj sposoby na tańsze zakupy

Niezależnie od tego, czy kupujesz w sklepie tradycyjnym czy w Internecie jest kilka sposobów na tańsze zakupy, a jak już na wstępie ustaliliśmy nie chcemy zbyt mocno obciążać naszego budżetu domowego. Poniżej podaję przykłady, z których Możesz wybrać to, co będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Nie polecam korzystać ze wszystkiego, bo informacje będą się dublować (np. fanpage i newsletter od tego samego sprzedawcy). Wszystko w granicach rozsądku.

Gazetki promocyjne

To podstawa jeśli robimy kontrolowane zakupy. Przed zakupami przeglądamy gazetki sklepów, do których się wybieramy. Sklepy na co najmniej tydzień wcześniej udostępniają gazetki na swoich stronach.

Karta lojalnościowa

Nie idź na ilość. Nie wyrabiaj sobie kart w każdym sklepie, w którym zdarzy Ci się zrobić zakupy. Wystarczy tam, gdzie zakupy robisz przynajmniej kilka razy w roku. Profity z posiadania kart lojalnościowych są różne – punkty mogą być przeliczane na gotówkę (punktami Payback najczęściej finansuję prezenty świąteczne). Dzięki karcie możemy też korzystać ze specjalnych rabatów.

Fanpage sprzedawców

Zdarza się, że sprzedawcy udostępniają na swoich profilach społecznościowych kody rabatowe do wykorzystania i w sklepie stacjonarnym, i w internetowym.

Newsletter

Zapisz się na newsletter w sklepie, w którym robisz zakupy, a będziesz otrzymywać informacje o aktualnych promocjach, wyprzedażach, darmowych dostawach (o darmowej dostawię przeczytasz niżej), itp.

Kupony i kody

Te znajdziesz w Internecie i w sklepie stacjonarnym. Przykład z własnego podwórka – posiadam kartę lojalnościową Tesco i 4 razy w roku dostaję bony pieniężne i kupony na wybrane produkty. Nie są to oczywiście jakieś zawrotne kwoty ale wychodzę z założenia, że lepiej mieć coś niż nie mieć nic.

W Internecie jest sporo stron, na których można znaleźć kupony i kody, dzięki którym kupisz taniej, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać odpowiednie słowa kluczowe, np. „kupony”, „kupony rabatowe”, “kody rabatowe”, itp. Kody i kupony pojawiają się też w newsletterach i na profilach społecznościowych sprzedawców.

Znaczki

Niektóre sklepy prowadzą akcje promocyjne ze znaczkami. Za wydanie określonej kwoty dostajesz znaczek, a po uzbieraniu odpowiedniej ich ilości wymieniasz komplet znaczków na nagrodę lub z odpowiednio wybranego asortymentu dostajesz zniżkę na zakup. I znów – są dobre i niekoniecznie dobre akcje promocyjne ze znaczkami. Ja uczestniczę tylko w tych, gdzie nie muszę płacić za prezent, szczególnie że taki sam można dostać w takiej samej cenie albo nawet taniej w Internecie. Otrzymany w ten sposób gratis można podarować komuś w prezencie albo odsprzedać.

Dzień darmowej dostawy

Nie wiem czy Wiesz, ale od 6 lat każdego roku w dniu 1 grudnia organizowana jest akcja darmowej przesyłki. W tym roku w akcji bierze udział 1810 sklepów internetowych. Niezależnie od tego jaką opcję przesyłki wybierzesz i na jaką kwotę będzie Twoje zamówienie nic nie zapłacisz dostawę. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie akcji.
Dekoracje świąteczne

Czy na pewno musisz mieć wszystko nowe? Jeżeli tak, szukaj ciekawych ofert korzystając z powyższych porad. Jeżeli nie, rozejrzyj się po domu a znajdziesz mnóstwo rzeczy, które można wykorzystać do przygotowania dekoracji świątecznych. Inspiracją dla Ciebie niech będzie Pinterest i jego polska siostra Zszywka.pl. Inspiracje możesz też zaczerpnąć z portali, na których można kupić ręcznie wykonane produkty jak Etsy.com czy Dawanda.com. Jeśli znasz inne portale, daj znać o tym w komentarzu.

A po świętach spakuj ozdoby do pudła. Przydadzą się za rok 🙂

Za gotówkę

W miarę możliwości wydawaj gotówkę, którą posiadasz. Unikaj kredytów i pożyczek, szczególnie pozabankowych. Nie warto zadłużać się, by pokazać rodzinie, że nas stać na bogate święta. Święta trwają tylko 3 dni, a to tylko 0,82% czasu w ciągu roku. Lepiej spędzić je skromniej i nie martwić się o to, skąd wziąć na spłatę raty przez następne kilka miesięcy.

* * * * * * * * * *

To są propozycje, które z powodzeniem sprawdzają się w ciągu całego roku i to nie jest tak, że musisz być na bieżąco z ofertami. Śmiem nawet twierdzić, że jest to niewskazane, bo promocje mają być dla Ciebie, a nie Ty dla promocji.

Wystarczy że wybierając się na zakupy przejrzysz oferty interesujących Cię sprzedawców, przypomnisz sobie czy nie otrzymałaś ostatnio jakiejś wiadomości o promocjach (na taki przegląd wystarczy Ci dosłownie kilka, kilkanaście minut) a płacąc w kasie podasz kartę lojalnościową do nabicia punków. That’s all jak mawiała Meryl Streep w jednym z filmów.

Dodasz coś do listy?